X
تبلیغات
رایتل

مجله مطالب خواندنی

سبک زندگی، روانشناسی، سلامت،فناوری و ....
یکشنبه 14 خرداد 1396

احساس ناامنی در زندگی مشترک

[ad_1]
در روابط عاطفی، میزانی از حساسیت و صدمه پذیری طبیعی است به ویژه زمانی که تجربه‌های گذشته شکست خورده باشند و آسیبی به عواطف انسانی وارد کرده باشند. پرسش‌هایی مثل «آیا او مرا طرد می‌کند؟ آیا من موجود کسل کننده‌ای هستم؟» برای همه پیش می‌آید و معمولاً به مرور زمان و با اطمینان و اعتماد بیشتر به همسر و زندگی مشترکی که با هم ساخته اید، رفع می‌شوند. اما اگر این‌ها دغدغه روزمره شما باشند چه باید بکنید؟

مشکلی که وجود ندارد

زمانی که مساله‌ای ما را دچار اضطراب و نگرانی می‌کند، دنبال چیزهایی می‌گردیم که اوضاع را بدتر می‌کند و بالاخره چیزی را بهانه می‌کنیم که اضطراب را تائید کند حتی اگر این دلیل واقعاً وجود نداشته باشد مثل راننده مضطربی که همیشه فکر می‌کند ماشین خراب است و به هر بهانه‌ای ماشین را به تعمیرگاه می‌برد و هر صدایی که از ماشین در می‌آید را دلیل خرابی‌ آن می‌داند.در رابطه ناامن مرتبا از خودتان می‌پرسید: منظورش چه بود؟ او به چه کسی اشاره کرد؟ آیا این تهدید نبود؟ چرا وقتی گفتم یکدیگر را ببینیم او کمی مکث کرد؟ چرا او به من نمی‌گوید که زیبا هستم؟… پرسش‌هایی که می‌توانند هیچ حقیقتی نداشته باشند.

چیزی که در همین ابتدا باید برای خودتان روشن کنید این است که احساس ناامنی همیشه و در همه جا، دلایل و نشانه‌های درست و واضحی ندارد. خیلی وقت‌ها مشکلی در حرف و عمل طرف مقابل وجود ندارد بلکه این‌ها ناشی از تصورات خودتان است. بسیاری از دلایل ترس و عدم اطمینان شما ساخته ذهن خودتان است و هیچ مابه ازای بیرونی‌ای ندارد. دفعه دیگری که احساس ناامنی به سراغتان آمد از خود بپرسید این تصورات چه هستند؟ آنها را بنویسید و با واقعیت‌های موجود در رابطه خود مقایسه کنید. مشخص کنید که چه چیزهایی تصور هستند و چه چیزهایی واقعیت دارند.

دور ماندن از تله

یکی از راه‌های غلبه بر احساس ناامنی این است که از کنترل کردن و به دست گرفتن همه امور دست بردارید. این احساس و فکر که «رابطه من و همسرم باید همان چیزی باشد که من فکر می‌کنم» یک شکل کنترل و به دست گرفتن اموراست. یکی از دلایل احساس ناامنی همین مساله است. چون نمی‌توانید همه چیز را کنترل کنید پس نگران می‌شوید.

تلاش زیاد برای دانستن اینکه همسر شما چقدر دوست‌تان دارد، چه قدر برایتان تلاش می‌کند و چقدر شما برای او مهم هستید فشار و تنشی غیرضروری و ناسالم را به رابطه وارد می‌کند. برای آدمی که احساس ناامنی می‌کند هیچ مقدار اطمینان از دوست داشتن کافی نیست. او چیز غیر ممکنی را می‌خواهد چون هر تلاش برای جلب اعتماد و یقین می‌تواند با تلاش بیشتری مقایسه شود.

برای احساس امنیت گاهی لازم است که از تلاش برای کنترل همه امور دست بردارید و چیزها را رها کنید و سعی کنید از زندگی عاشقانه تان لذت ببرید.

اتاقی برای تنفس

برای رشد یک دانه شما باید مکان، نور و آب و هوای کافی فراهم کنید. رابطه شما هم نیاز به فضایی برای نفس کشیدن دارد. اما آدم‌هایی که احساس ناامنی می‌کنند مانع ایجاد چنین فضایی می‌شوند. باورهایتان را نسبت به مفهوم رابطه، همسر بودن و دوست داشتن تغییر بدهید. اگر می‌خواهید این رابطه رشد کند اتاقی برای تنفس فراهم کنید.

ذهن خوانی موقوف

نگرانی درباره اینکه دیگران به ویژه همسرتان چه فکری می‌کند باعث ایجاد اضطراب و نگرانی می‌شود. توقع دارید او چه چیزی به شما درباره افکارش بگوید؟ اگر واقعیت را بیان کند شما از آن یک داستان و ماجرای تازه می‌سازید اگر سکوت کند هم همینطور. در هر صورت او در مقابل شما و احساساتتان ناتوان و لنگ است.

اگر یاد بگیرید که به حریم فکر آدم‌ها تجاوز نکنید، به آنها احترام ویژه‌ای گذاشته‌اید. افکار آنها هر چه که می‌خواهد باشد، چه خوب و چه بد این چیزی نیست که شما بتوانید ان را متوقف کنید یا تغییرش بدهید. اگر قبول دارید که او می‌تواند حقیقت را پنهان کند و افکارش را وارونه جلوه بدهد پس این را هم می‌دانید که اینکار هیچ تاثیری در ایجاد امنیت ندارد. اینکه او به چه فکر می‌کند مهم نیست، برای آرامش رابطه و حفظ موقعیت خوب خود راه‌های بهتری پیدا کنید.

از مقایسه دست بردارید

یکی از دلایل احساس ناامنی، مقایسه دائمی خود با دیگران یا تجربه‌های گذشته است. تجربه‌های گذشته شما در رابطه‌های قبلی یا ازدواج قبلی تان، تجربه‌هایی که از دیگران می‌شنوید، لزوما تعمیم پذیر نیستند. شما یا طرف مقابل‌تان در گذشته ممکن است در روابط اشتباهی قرار گرفته باشید. اینکه یک بار ترک‌تان کرده‌اند، مورد آزار و خشونت قرار گرفته‌اید و یا احساساتتان به شکل‌های مختلفی جریحه دار شده است به معنای آن نیست که در همه روابط همین نوع تجربه‌ها را خواهید داشت.

البته تجربه‌های دردناک گذشته به سختی فراموش می‌شوند. ممکن است با هر اتفاق یا تلنگری دوباره آن ضربه قدیمی را احساس کنید، خود را مقایسه کنید و به شدت احساس ناامنی کنید. در مواردی که ترس‌های شما بزرگ و تجربه‌هایتان دردناک است برای حل مشکل باید به فکر درمان‌های ویژه‌ای باشید. به طور قطع شما به روان درمانی و مشاوره احتیاج دارید. این نوع ترس‌ها با رفتار درمانی و تمرین‌هایی ویژه قابل حل و رفع هستند. تنها چیزی که باید بدانید این است که خیلی وقت‌ها احساس ناامنی شما ناشی از رفتار طرف مقابل نیست و این یک مساله درونی یا حاصل تجربه‌های فردی است.

خودباوری و اعتماد به نفس راهی برای غلبه بر ترس‌ها

برای احساس امنیت همیشه دنبال این نباشید که همسرتان کاری انجام بدهد. بدون شک او می‌تواند در ایجاد اطمینان بسیار موثر باشد. اما تلاش‌های او تا زمانی که شما اعتماد به نفس و خودباوری نداشته باشید بی‌فایده خواهند بود.

ترس‌هایتان را بشناسید. چرا می‌ترسید؟ چطور این اتفاق افتاده و چه می‌توانید بکنید؟ علاوه بر این خوب است که روی باورهایتان کار کنید. بپذیرید که هیچ چیز در این دنیا قطعی و یقینی نیست.

زندگی همیشه دستخوش حوادث است، آدم‌ها تغییر می‌کنند و شما همواره روی موجی از رخدادهای خوب یا بد سوار هستید. با این وجود این زندگی ارزشمند است و قابل پیشروی است. ترس‌ها وجود دارند اما همه سعی می‌کنند با آن کنار بیایند. به همان اندازه که برای احساس ناامنی دلیل وجود دارد برای احساس امنیت و اعتماد هم دلایلی وجود دارد. شاید اگر جهت افکارتان را تغییر بدهید از زندگی و رابطه عاطفی‌تان بیشتر لذت ببرید.


[ad_2]
لینک منبع
بازنشر: مفیدستان

عبارات مرتبط


22 ا کتبر 2016 ... اگرچه احساس ناامنی تا حدی در یک رابطه عاشقانه میان همسران طبیعی است اما اگر این به یک درگیری ذهنی تبدیل شود و زندگی مشترک و رابطه عاطفی زن و ...در پژوهشی سعی شد احساس ناامنی در تجربه زنانه از زندگی روزمره بررسی شود. ... برای شهروندان، به یکی از دغدغههای مشترک زنان در شهرهای مختلف جهان بدل شده است.22 ا کتبر 2016 ... سلامت نیوز : خیلی دوستش دارم و ترس از دست دادنش دیوانه ام می کند. این جمله برای کسانی که در زندگی مشترکشان نسبت به همسر خود احساس ناامنی ...22 ا کتبر 2016 ... این جمله برای کسانی که در زندگی مشترکشان نسبت به همسر خود احساس ناامنی میکنند خیلی آشنا است. اما برای برخی افراد این ترس ناشی از یک ...22 ا کتبر 2016 ... این جمله برای کسانی که در زندگی مشترکشان نسبت به همسر خود احساس ناامنی میکنند خیلی آشنا است. اما برای برخی افراد این ترس ناشی از یک ...خراسان/ محمدعلي ندايي - بسياري از زن و شوهرهاي کارمند و صاحب درآمد، حساب مشترک دارند و هزينه هاي زندگي را از حساب مشترک خود مي پردازند. سوالي که در اين جا مطرح مي ...خیلی دوستش دارم و ترس از دست دادنش دیوانهام میکند. این جمله برای کسانی که در زندگی مشترکشان نسبت به همسر خود احساس ناامنی میکنند خیلی آشنا است. اما برای...احساس ناامنی در زندگی مشترک / سلامت نیوز: خیلی … مشاهده متن کامل خبر در پایگاه خبری سلامت نیوز: احساس ناامنی در زندگی مشترک. منبع این .24 جولای 2016 ... این رو انشناس اظهار کرد: از آنجا که کودکان طلاق با چشمهای خود شاهد جدایی والدین خود از هم هستند، دچار احساس ناامنی میشوند و این حس را به زندگی مشترک ...شمایی که احساس ناامنی را با خود به رابطه تان با همسرتان برده اید، نه تنها خود را از لذت زندگی مشترک محروم کرده اید و با دست و پا زدن های تان رابطه زناشویی را خراب ...


کلماتی برای این موضوع

بررسی میزان تاثیر سرمایه اجتماعی بر کیفیت زندگی در …نقل از شاخص های زیادی برای سنجش کیفیت زندگی در حوزه های مختلف ارایه شده اندکنترل شوهرتان را اینگونه در دست بگیریدپرشین …سبک زندگی روابط اجتماعی و عاطفی همسر داری کنترل شوهرتان را اینگونه در دست بگیریدحقوقچکیده طلاق در لغت به معنی گشودن گره و رها کردن است و در زندگی زناشویی طلاق یعنی از هم چه طور پله پله کسی را شیفته و عاشق کنیم؟شاید بتوانیم از عشق به عنوان قدیمی ترین مفهوم بشری یاد کنیم و حتی ممکن است گاهی در آسیب شناسی خانواده،نقش خانواده در تربیت فرد ، …آسیب شناسی خانواده قسمت اول زندگی مشترک همواره با دورنمایی زیبا برای زوجین آغاز می گفت‌وگوی تفصیلی فارس با حجت‌الاسلام یونسی …گفت‌وگوی تفصیلی فارس با حجت‌الاسلام یونسی امروز هم چرخ سانتریفیوژ می‌چرخد و هم چرخ رازهایی که زنان متأهل باید آن را بدانندو همچنین این را هم اضافه کن که آقایان محترم خانمها دوست ندارن با صدها زن دیگه در همبستگی قناعت و آرامش روان از منظر امام علی ع در …بر اساس آموزه‌های علوی به‌ویژه در نهج‌البلاغه بین قناعت و آرامش همبستگی وجود دارد ترس در کودکان علل، انواع و روشهای درمانی مردمانترس در کودکان ترس واکنشی هیجانی است و هرگاه امنیت جسمی و عاطفی و شخصیتی انسان به خطر مهاجران افغانی در ایران خارجی نیستند درود بر مجاهدان افغانستان که بر شوروی پیروز شدن و درود بر امام خمینی که با حمایت از فقط دخترها بخوانند مردی که مرد زندگی هستند مردی که مرد زندگی هستند مرد رویاییشناسایی مرد رویاییمرد واقعی زندگی همسر آینده زندگی زیبای رهبری در آن زمان ما در تهران بودیم و من از همه کوچک‌تر بودم یکی از برادران ما که فکر می سایت فروش عطر و عطر فروشی یار ،مطالب جالب و عکس …عطر فروشی ، پخش و فروش عطر در ایران ، سایت فروش عطر ، آدرس عطر یار ، آدرس نمایندگی عطر جنگ نرم چیست و راه‏های مقابله با آن کدام است به نام خدا با فروپاشی شوروی در سال میلادی و پایان جنگ سرد کارشناسان بخش جنگ در سازمان اطلاعاتی پاکستان؛ خانه تزویر در جنگ بین هند و پاکستان در سال ، عملا نتیجه خوبی برای در بر نداشت لذا، این سازمان در داستان زندگی امید موفقیتداستانپزشک و جراح مشهور دایشان روزی برای شرکت در یک کنفرانس علمی که جهت بزرگداشت و تکریم روش های تحریک جنسی و عشق بازی با همسر روابط …سلام باتوجه به ضعف های زیادی که در زمینه مسایل جنسی و زناشویی در کشور داریم تصمیم آموزش و پژوهش در مدیریت دیدگاه نمادین‌‌تفسیری در …نظریه پردازان دیدگاه نمادین تفسیری آلفرد شوتز آلفرد شوتز در دوران زندگی پرسش و پاسخ های روانشناسی در مرکز مشاوره راز …با سلام من دختری ۲۳ ساله هستم طی چند سال گذشته اشتباهات خیلی زیادی در زندگی داشتم مثلا متن کامل سخنان رییس جمهوری در نوزدهمین گردهمایی …متن کامل سخنان حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در نوزدهمین گردهمایی سراسریلینک منبع :احساس ناامنی در زندگی مشترک

احساس ناامنی در زندگی مشترک www.ettelaat.com/etiran/?p=239109‏ - ذخیره شده 22 ا کتبر 2016 ... اگرچه احساس ناامنی تا حدی در یک رابطه عاشقانه میان همسران طبیعی است اما اگر این به یک درگیری ذهنی تبدیل شود و زندگی مشترک و رابطه عاطفی زن و ... تصاویر برای احساس ناامنی در زندگی مشترک احساس ناامنی در زندگی مشترک - تی نیوز tnews.ir/news/602c72816381.html‏ - ذخیره شده 23 ا کتبر 2016 ... سلامانه : «خیلی دوستش دارم و ترس از دست دادنش دیوانه ام می کند.» این جمله برای کسانی که در زندگی مشترکشان نسبت به همسر خود احساس ناامنی می ... احساس ناامنی در زندگی مشترک | خیلی دوستش دارم و ترس از دست - قطره www.ghatreh.com/news/nn34230064/احساس-ناامنی-زندگی-مشترک‏ 22 ا کتبر 2016 ... خیلی دوستش دارم و ترس از دست دادنش دیوانه ام می کند. این جمله برای کسانی که در زندگی مشترکشان نسبت به همسر خود اØ. بایگانی‌ها احساس ناامنی در زندگی زناشویی - زناشویی ، همسرداری www.niksalehi.com/public/tag/احساس-ناامنی-در-زندگی-زناشویی/‏ نوشته هایی با برچسب احساس ناامنی در زندگی زناشویی. داشتن احساس نا امنی در زندگی مشترک! ... عشق و شور و اشتیاق اولیه زندگی زناشویی چرا از بین می رود؟ زنانی که با احساس دائمی ناامنی زندگی می‌کنند - مهرخانه mehrkhane.com/.../زنانی-که-با-احساس-دائمی-ناامنی-زندگی-می‌کنند‏ - ذخیره شده - مشابه در پژوهشی سعی شد احساس ناامنی در تجربه زنانه از زندگی روزمره بررسی شود. ... برای شهروندان، به یکی از دغدغه‌های مشترک زنان در شهرهای مختلف جهان بدل شده است. عشق و دلبستگی با چاشنی ناامنی در زندگی زناشویی • نوآورد www.noavard.co/عشق-و-دلبستگی-با-چاشنی-ناامنی-در-زندگی-ز/‏ - ذخیره شده 21 ژانویه 2016 ... شمایی که احساس «ناامنی» را با خود به رابطه‌تان با همسرتان برده‌اید، نه تنها خود ... مقاله مرتبط: فکر کردن زیاد به مشکلات زندگی مشترک، فقط مشکلات ... احساس ناامنی در زندگی مشترک - kodoom.com - Kodoom news.kodoom.com/health.../احساس-ناامنی-در-زندگی-مشترک/story/6026486/‏ این جمله برای کسانی که در زندگی مشترکشان نسبت به همسر خود احساس ناامنی می کنند خیلی آشنا است. اما برای برخی افراد این ترس ناشی از یک تجربه ... احساس ناامنی در کودکان طلاق - همدان - ایسنا hamedan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID...‏ - ذخیره شده این رو انشناس اظهار کرد: از آنجا که کودکان طلاق با چشم‌های خود شاهد جدایی والدین خود از هم هستند، دچار احساس ناامنی می‌شوند و این حس را به زندگی مشترک خود هم می‌کشانند. خانواده ناپایدار؛ 14 مسئله‌ای که می‌تواند به طلاق زوج‌ها بی‌انجامد | - خبرنامه khabarnama.net/blog/2017/03/14/issues-causing-divorce/‏ - ذخیره شده 14 مارس 2017 ... عوامل فراوانی می‌تواند باعث آسیب زندگی مشترک یک زوج شود. ... لذا هرگاه این گونه نیازها در زندگی مشترک تامین نشود، فرد احساس ناامنی روانی می‌کند ...
برچسب‌ها: احساس، ناامنی، زندگی، مشترک