X
تبلیغات
رایتل

مجله مطالب خواندنی

سبک زندگی، روانشناسی، سلامت،فناوری و ....
چهارشنبه 17 خرداد 1396

هفتم آبان روز بزرگداشت کوروش کبیر است

[ad_1]

هفتم آبان روز بزرگداشت کوروش کبیر است

 

 

روز بزرگداشت کوروش کبیر در روز 7 آبان واقع شده است . چرا  که در این روز قانون حقوق بشر در سازمان ملل به تصویب رسید و میدانیم که کوروش کبیر نویسنده ی منشور حقوق بشر ، افتخار ما ایرانیها در زمینه ی حقوق بشر و عدالت و انصاف است . به گزارش ایران ناز همچنین شایان ذکر است روز ۷ آبان (۲۹ اکتبر) که تاریخ نویسان آن را روز ورود کوروش به بابل و صدور منشور کوروش می‌دانند به پیشنهاد سازمان بین‌المللی نجات پاسارگاد٬ روز کوروش کبیر انتخاب و نام‌گذاری شده است. سایت ایران ناز این روز خجسته را به همه ی ایرانیان و صلح دوستان جهان شاد باش میگوید

 

این روز به مناسبت پایان تصرف امپراتوری بابل به دست سپاه هخامنشیان (۲۹ اکتبر سال ۵۳۹ پیش از میلاد) و پایان دوران ستمگری در جهان باستان انتخاب شده‌است.

 

بخشی از زندگی کوروش بزرگ

 

کوروش دوم که به کوروش بزرگ و کوروش کبیر مشهور است، بنیان‌گذار و نخستین شاه شاهنشاهی هخامنشی بود که در بین سال‌های ۵۵۹ تا ۵۲۹ پیش از میلاد، بر نواحی گسترده‌ای از آسیا حکومت می‌کرد. کوروش در استوانهٔ خود که در بابل کشف شده، خودش را «فرزند کمبوجیه، شاه بزرگ انشان، نوادهٔ کوروش، شاه بزرگ انشان، نوادهٔ چیش‌پیش، شاه بزرگ انشان، از خانواده‌ای که همیشه پادشاه بوده‌است» معرفی می‌کند.

 

به گفتهٔ هرودوت (نخستین تاریخ‌نگار یونانی زبان) ، کوروش نسب شاهانه داشته‌است و به‌جز کتزیاس، دیگر نویسندگان یونانی، ماندانا دختر آستیاگ را مادر کوروش دانسته‌اند و گزارش داده‌اند که کوروش حاصل ازدواج کمبوجیه یکم و ماندانا بوده‌است. برخی از مورخان امروزی این روایت را معتبر می‌دانند اما برخی دیگر اعتقاد دارند رواج این روایت ریشه‌های سیاسی داشته‌است و هدفش این بوده که از بنیان‌گذار شاهنشاهی هخامنشی، مردی نیمه‌مادی بسازد تا مادها را با فرمانروایی پارس‌ها آشتی دهد و اصولاً رابطه‌ای بین ماندانا دختر آستیاگ و کوروش قائل نیستند و آن را افسانه می‌دانند.

 

 

دربارهٔ کودکی و جوانی کوروش و سال‌های اولیهٔ زندگی او روایات متعددی وجود دارد؛ اگرچه هر یک سرگذشت تولد وی را به شرح خاصی نقل کرده‌اند، اما شرحی که آنها دربارهٔ ماجرای زایش کوروش ارائه داده‌اند، بیشتر شبیه افسانه‌است. هرودوت در مورد دستیابی کوروش به قدرت، چهار داستان نقل می‌کند. ولی فقط یکی از آنها را معتبر می‌داند. طبق نظر گزنفون از قرن پنجم تا چهارم پیش از میلاد مسیح یک سلسله داستان‌های متفاوت دربارهٔ کوروش نقل می‌شده‌است.

 

 

کوروش ابتدا علیهٔ شاه ماد طغیان کرد و سپس به پایتخت حکومت ماد در هگمتانه یورش برد و با کمک‌هایی که از درون سپاه ماد به او شد، هگمتانه را فتح کرد. سپس کرزوس، شاه لیدیه را شکست داد و به‌سوی سارد لشکر کشید و پس از دو هفته، شهر سارد به اشغال نیروهای ایرانی درآمد. کوروش مسئولیت فتح دیگر شهرهای آسیای صغیر را به فرماندهانش واگذار کرد و خود به اکباتان بازگشت و به‌سوی «پارت»، «زرنگ»، «هرات»، «خوارزم»، «باختر»، «سغد»، «گندار»، «ثه‌تَ‌گوش» و «اَرَخواتیش» لشکر کشید. جزئیات این جنگ‌ها در تاریخ ثبت نشده‌است و اطلاع کمی دربارهٔ کیفیت این نبردها وجود دارد.

 

در بهار سال ۵۳۹ پیش از میلاد، کوروش آهنگ تسخیر بابل را کرد و وارد جنگ با بابل شد. به گواهی اسناد تاریخی و عقیدهٔ پژوهشگران، فتح بابل بدون جنگ بوده‌است و توسط یکی از فرماندهان کوروش به‌نام گئوبروه در شب جشن سال نو انجام شد.

 

هفده روز پس از سقوط بابل، در روز ۲۹ اکتبر سال ۵۳۹ پیش از میلاد، خود کوروش وارد پایتخت شد.

استوانهٔ کوروش پس از شکست دادن نبونعید و تصرف بابل، نوشته شده و به منزلهٔ سند و شاهد تاریخی پرارزشی‌است. در سال ۱۹۷۱ میلادی، سازمان ملل متحد استوانهٔ کوروش را به همهٔ زبان‌های رسمی سازمان منتشر کرد و بدلی از این استوانه در مقر سازمان ملل در شهر نیویورک قرار داده شد.

 

هرودوت گزارش می‌دهد که کوروش در جنگ با ماساگت‌ها کشته شد؛ ولی این دیدگاه را اکثر مورخان جدید رد می‌کنند و معتقدند که داستان هرودوت ساختگی است. تنها منبع موثق کهنی که غیرمستقیم به مرگ کوروش اشاره می‌کند، دو لوح و سند گلی یافت‌شده در بابل است که نخستین آن مربوط به دوازدهم اوت ۵۳۰ پیش از میلاد است که تاریخ آن «نهمین سال کورش، شاه کشورها» را نشان می‌دهد.

 

سند دوم که مربوط به سی و یکم اوت ۵۳۰ پیش از میلاد است، «سال آغاز فرمانروایی کمبوجیه، شاه کشورها» را بر خود دارد. این دو سند که در ظاهر اهمیت چندانی ندارند، در واقع نشان می‌دهند که کوروش در فاصلهٔ بین ۱۲ تا ۳۱ اوت سال ۵۳۰ پیش از میلاد درگذشته‌است و یا حداقل، خبر درگذشت وی و بر تخت‌نشینی کمبوجیه در این تاریخ به بابل رسیده‌است.

 

 

مطالب مرتبط:

 

اس ام اس تبریک روز کوروش کبیر در 7 آبان

 

واکنش مهران مدیری به ماجرای توهین به کوروش کبیر (عکس)


[ad_2]
لینک منبع
بازنشر: مفیدستان

عبارات مرتبط


بر اساس رویدادنامه نبونعید، هفتم آبان، سالروز ورود کوروش بزرگ به بابل میباشد. روز کوروش در هیچ تقویم رسمی ثبت نشده است، با اینحال گروههای مختلفی از مردم ایران ... سازمان میراث فرهنگی نیز اقداماتی برای بزرگداشت این مناسبت صورت میگرفت.۷ آبان ماه مطابق با بیست و نهم اكتبر روز جهانی كوروش نام گذاری شده است كه از ... هر سال در روز هفتم آبانماه گروهی از مردم ایران میکوشند به صورت نمادین در آرامگاه کوروش با ... تولد وی را به شرح خاصی نقل کردهاند، اما شرحی که آنها دربارهٔ ماجرای زایش کوروش ...روز کوروش بزرگ ۷ آبان روز کوروش کبیر روز کوروش کبیر منشور کوروش,زندگینامه ... سازمان بینالمللی نجات پاسارگاد٬ روز کوروش کبیر انتخاب و نامگذاری شده است. ... تولد وی را به شرح خاصی نقل کردهاند، اما شرحی که آنها دربارهٔ ماجرای زایش کوروش ارائه دادهاند، بیشتر شبیه افسانهاست. ..... یک سوم شدن یک شبه ارزش پول در دولت قبل ...من امروز اعلام می کنم که هر کسی آزاد است که هر دینی را که میل دارد بپرستد و در هر نقطه که ... ( کوروش بزرگ ) هفتم آبان روز پدر سرزمین ایرانیان کوروش بزرگ خجسته باد.26 ا کتبر 2016 ... هفتم آبانماه را روز کوروش کبیر یا روز بزرگداشت کوروش بزرگ ... به خصوص که کیفیت سقوط شهر هم غیرعادی است و شاه پیشین بابل در همان زمان ...29 ا کتبر 2015 ... زندگینامه و تصاویر۷ آبان ماه روز جهانی كوروش نام گذاری شده است كه از دیر باز ملل مشترك ... بیوگرافی و زندگینامه کوروش کبیر از تولد تا مرگهفتم آبان ماه را روز کوروش کبیر یا روز بزرگداشت کوروش بزرگ نامیده اند هرچند که در ... این خیلی غیرعادی است که کوروش شهری تازه گشوده شده را هفده روز به حال خود رها ...۷ آبان روز جهانی کـوروش کـبیر روز آزاد منشی، حقوق بشر و افتخار ایرانیان است. ... هفتم آبان سال ١١٩٩ ایرانی برابر با ۵٣٩ پیش از زایش (میلاد) یا ٢۵۴٧ سال پیش در ...4 روز پیش ... مراسم 7 آبان 1395 بزرگداشت کوروش کبیر. 1,063. به امید روزی که به ... هفتم آبان روز بزرگداشت کوروش بزرگ گرامی باد. نازی فکتس. 203 بازدید.


کلماتی برای این موضوع

اگه به کوروش کبیرافتخارمی کنی کلیک کنکوروش دوم که به کوروش بزرگ و کوروش کبیر مشهور است بنیان‌گذار و نخستین شاه شاهنشاهی نخست پارسیان دژ تاریخ ایران ایران باستان ایران …۱۳۹۵۰۸۱۲ فیلم منشور کوروش بزرگ در دادگاه لاهه هلند خبرگزاری صدا و سیما ۱۳۹۵۰۸۱۱ اقدام عجیب دولت در روز من‌درآوردی کوروش چه معنایی ……صراط همزمان با هفتم آبان روزی که از سوی برخی به عنوان روز کوروش معرفی شده، انتشار سجده بر آرامگاه کوروش هخامنشی عکسآرامگاهکوروشهخامنشیعکسآگاه باشید مبارزه با کوروش بزرگ چند سالی است آغاز شده اینها بهانه ای است که اصل تصاویر بازسازی شده تخت جمشید پارسه پارسیان …ایران باستان۱۳۹۵۰۸۱۲ فیلم منشور کوروش بزرگ در دادگاه لاهه هلند خبرگزاری صدا و سیما ۱۳۹۵۰۸۱۱ مناسبتها در ایران و جهان،نوروز،عید نوروز،روز مادر،روز پدر ولنتاینشب یلداروز ولنتایننوروزعید نوروزروز مادرروز پدرکریسمسروز کریسمس چنین گفت کوروش کبیر چنین گفت کوروش کبیر وبلاگ سینوهه پیام اور مظاهر اندیشه و رنسانس ایران کشتن فکر ادمی اگه به کوروش کبیرافتخارمی کنی کلیک کن …اگه به کوروش کبیرافتخارمی کنی کلیک کن آرامگاه کوروش کبیر کوروش کبیر امپراطور ایراندختران پارسی سپندارمذگان روز عشق ایرانی رو به همه ی ایرانیان و ایرانی سرشتان تبریک میگمقبر لطفعلی خان زند در قلب بازار تهران استزنددرقلببازارتهراناستدرودقتل واپسین شهریار زند مقارن است با انقراض شیر ایرانی به روایت تاریخ آخرین قلاده عجایب هفتگانه ایران تصاویرتخت جمشید معماری تخت جمشید از شگفتی‌های طراحی و ساخت بنا در دنیاست در آن زمان ساخت شاه چراغ ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزادشاهچراغشاه‌چراغ آرامگاهی است در شیراز که بنا بر اعتقاد شیعیان احمد بن موسی کاظم، پسر ارشد جدیدترین خبرهای شهرستان شیراز خبر فارسیاتابک شیراز بوده است هلاکوخان مغول وی را به همسری پسر خود منکوتیمور درآورد و فارس به کتب تاریخیِ قدیمی، کهنه و نایاب، بزرگترین …کتاب جهانگشای نادری نوشتهٔ میرزا مهدی خان منشی استرآبادی است که در دربار نادر شاه نوشته های خواندنی روح‌اله شنبه ‏ ‏ اگر جمعیت چین به شکل یک صف از مقابل شما راه بروند، این صف بررسی حدیثی منسوب به امام حسینع در مذمت …در ابتدای این حدیث لفظ مع آمده این یعنی اینکه علامه مجلسیره دارد حدیث را از کتاب سایت سسلر دانلود آهنگ های ترکیه و آذربایجان …لینک منبع :هفتم آبان روز بزرگداشت کوروش کبیر است

روز کوروش بزرگ - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد https://fa.wikipedia.org/wiki/روز_کوروش_بزرگ‏ - ذخیره شده - مشابه بر اساس رویدادنامه نبونعید، هفتم آبان، سالروز ورود کوروش بزرگ به بابل می‌باشد. ... بررسی است که در تقویم ملی روزی به نام کوروش یا تخت جمشید داشته باشیم.» ... بر سازمان میراث فرهنگی نیز اقداماتی برای بزرگداشت این مناسبت صورت می‌گرفت. تصاویر برای هفتم آبان روز بزرگداشت کوروش کبیر است هفتم آبان روز بزرگداشت کوروش کبیر است - ایران ناز www.irannaz.com/هفتم-آبان-روز-بزرگداشت-کوروش-کبیر.html‏ - ذخیره شده هفتم آبان روز بزرگداشت کوروش کبیر است روز بزرگداشت کوروش کبیر در روز 7 آبان واقع شده است چرا که در این روز قانون حقوق بشر در سازما. یک نکته درباره هفتم آبان و کوروش - آفتاب aftabnews.ir/vdce7p8zzjh8fwi.b9bj.html‏ - ذخیره شده - مشابه 28 ا کتبر 2012 ... به گزارش بهارنیوز روز ۲۹ اکتبر روز تولد کورش کبیر نیست، روزی است که در تقویم های جهانی، کورش به بابل وارد می‌شود و منشور استثنایی خود را ... 7 آبان؛ روز کوروش بزرگ - بیتوته www.beytoote.com/art/decorum/november3-cyrus3-day.html‏ - ذخیره شده - مشابه ۷ آبان ماه مطابق با بیست و نهم اکتبر روز جهانی کوروش نام گذاری شده است که از ... هر سال در روز هفتم آبانماه گروهی از مردم ایران می‌کوشند به صورت نمادین در آرامگاه کوروش با ... تولد وی را به شرح خاصی نقل کرده‌اند، اما شرحی که آنها دربارهٔ ماجرای زایش کوروش ... چرا ۷ آبان ماه روز جهانی کوروش کبیر است؟ +زندگی‌نامه و تصاویر - سیمرغ seemorgh.com/culture/history-and...of.../177652-177652/‏ - ذخیره شده - مشابه 29 ا کتبر 2015 ... +زندگی‌نامه و تصاویر۷ آبان ماه روز جهانی کوروش نام گذاری شده است که از دیر باز ملل مشترک ... بیوگرافی و زندگی‌نامه کوروش کبیر از تولد تا مرگ یک نکته درباره هفتم آبان و کوروش - سایت خبری تحلیلی تابناک ... www.tabnak.ir/fa/news/.../یک-نکته-درباره-هفتم-آبان-و-کوروش‏ - ذخیره شده 28 ا کتبر 2012 ... به گزارش بهارنیوز روز ۲۹ اکتبر روز تولد کورش کبیر نیست، روزی است که در تقویم های جهانی، کورش به بابل وارد می‌شود و منشور استثنایی خود را ... هفتم آبان، روز کوروش – چهارم شهریور، زادروز کوروش [؟] | خِرَدگان kheradgan.ir/چهارم-شهریور،-زادروز-کوروش-بزرگ-؟/‏ - ذخیره شده - مشابه 26 آگوست 2015 ... برخی از هم میهنان گرامی می‌پندارند که روز بزرگداشت کوروش، یعنی هفتم آبان، زادروز این پادشاه خوشنام است؛ در صورتی که هفتم آبان در واقع روز ورود ... هفتم آبان سالروز کوروش کبیر بزرگداشت کورش کبر - ایران سرزمین ... smiz.persianblog.ir/.../هفتم_آبان_سالروز_کوروش_کبیر_بزرگداشت_کورش_کبر‏ - ذخیره شده - مشابه هفتم آبان روز بزرگداشت کوروش کبیر میهن پرست سرزمین پارسها ... و افتخار ایرانیان است من این روز بزرگ رو به همگی ایرانیان درستین و ایران دوست شاد باش می ... چرا ۷ آبان ماه روز جهانی کوروش بزرگ است؟ – Shiraz Travel Guide shiraztourism.ir/7/‏ - ذخیره شده - مشابه 29 ا کتبر 2014 ... چرا ۷ آبان ماه روز جهانی کوروش کبیر است؟ +زندگی‌نامه و تصاویر ... بیوگرافی و زندگی‌نامه کوروش کبیر از تولد تا مرگ. کوروش دوم که به کوروش ...