X
تبلیغات
رایتل

مجله مطالب خواندنی

سبک زندگی، روانشناسی، سلامت،فناوری و ....
چهارشنبه 17 خرداد 1396

سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه!

[ad_1]

وب‌سایت تکرا - محمدرضا لر زاده: در هیمالیای هند، دهکده‌های کوچک با کاشت گراس (شاهدانه) روزگار می‌گذرانند. دهکدۀ گزارش ما هم یکی از  آنهاست.

 

 سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه!

فقط با پای پیاده می‌توان به این دهکده در ارتفاع ۲۷۰۰ متری کوه رسید. اهالی ده می‌گویند دروان خوبی را پشت سر می‌گذرانند چون پلیس فقط دو بار برای قطع گیاهان آمده است و تنها موفق به نابودی قطره‌ای از دریا شده است! گانجا به صورت طبیعی در هیمالیای هند می‌روید و ظاهراً راهی برای جلوگیری از کاشت غیرقانونی آن وجود ندارد.

 

 سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه!

خانواده‌ کشاورز گیاهان خشک شده را جمع‌آوری می‌کنندتا پیش از نشستن اولین برف آن را به حشیش تبدیل کنند.


پس از برداشت کانابیس ایندیکا (شاهدانۀ هندی) کشاورزان ساعت‌ها وقت می‌گذارند و آرام صمغ گل گیاه را به دست می‌مالند تا چاراس به دست بیاورند؛ چاراس اعلاترین نوع حشیش در دنیاست که قیمت هر گرم آن در غرب به ۲۰ دلار می‌رسد. کشت کانابیس (شاهدانه یا گراس) غیرقانونی است ولی بسیاری از اهالی ده به خاطر احتیاج مالی به تولید چاراس روی آورده‌اند.

 

 سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه!

با مالیدن بخش‌های سبز گیاه شاهدانه به دست و جمع‌کردن صمغ باقیمانده روی دست‌،

ده‌نشینان نوعی حشیش گران‌قیمت به نام چاراس تولید می‌کنند


چاراس هر سال گران‌تر می‌شود ولی زندگی کشاورزان در فقر می‌گذرد. اکثر زمین‌ها کوچک هستند. ۵۰ اصله گانجا تنها ۱۰ گرم چاراس می‌دهد.

 

 سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه!

پس از گذراندن سال‌های اولیه تحصیل، بسیاری از کودکان برای ادامه تحصیل

به دهکده‌های دیگر می‌روند که چندین ساعت پیاده راه است.


مردان مقدس سادو-هندو که برای مراقبه به هیمالیا می‌رفتند از اولین کسانی بودند که دست به تولید چاراس زدند. پس از اینکه در دهۀ ۷۰ میلادی، هیپی‌ها در همین کوه‌ها مرید سادوها شدند، افراد محلی که پیش از آن صمغ و باقی اجزای گیاه را با هم مخلوظ می‌کردند، شروع به تولید چاراس کردند. اهالی هنوز از همان تکنیک استفاده و ده‌ها تن چاراس تولید می‌کنند. هیچ یک از مقامات رسمی مسئولیت تولید چاراس هندی یا کشت شاهدانه را به عهده نمی‌گیرد. به خاطر غیرقانونی بودن کشت گیاه، دولت هند هیچ‌گاه تفحص گسترده‌ای برای تخمین ابعاد تولید شاهدانه درون مرزهای خود نکرده است.

 

 سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه!

دو کول‌بر در حال حمل گانجای تازه چیده شده هستند. تا خانه ساعت‌ها راه باقی است.

 

سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه!

زنی محلی نوۀ خود را در اتاق تندوری (ظرف چوبی) خانه حمام می‌کند.


از آنجا که کانابیس گیاهی محلی است، پلیس به سختی می‌تواند تولیدکنندگان آن را پیدا کند چراکه آنها پیوسته در زمین‌های مرتفع‌تری کانابیس را کشت خواهند کرد. هزاران خانواده در منطقه به تولید چاراس زنده‌اند. کشاورزان صمغ را به خارجی‌ها و هندی‌های شهرهای بزرگ می‌فروشند. مشتری مواد رو به افزایش است و مهمان‌خانه‌ها و مکان‌های جدید برای دود کردن چاراس هر روز سبز می‌شوند.

 

سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه!

زنی محلی بقچۀ گانجا را به سر گذاشته و در دست صمغ آن را ورز می‌دهد.


هر چند تجارت مواد مخدر بسیار پیشرفته و پیچیده شده، زمان در این کوه‌ها یخ زده است. زندگی با آهنگ طبیعت همراهی می‌کند. دهکده‌های پراکنده بر بلندی‌های هیمالیا از خانه‌های رنگی با سقف‌های سیاه سنگی تشکیل شده‌اند. یک شیر آب مرکزی، یک معبد قدیمی و چند مغازه هست که صابون، سیگار، حبوبات، برنج و آرد می‌فروشند.

 

 سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه!

ریش‌سفیدان ده در میدان ده نزدیک معبد نشسته‌اند.

این نسل نخستین کسانی بودند که شاهدانه وحشی را در ده کاشتند و برداشتند.


قدمت شاهدانه در هند به هزاران سال پیش باز می‌گردد و در متون مقدس بودا از آن نام برده شده است. می‌گویند لرد شیوا برای مراقبه بر قله‌های برفی هیمالیا نشست و از گل‌های گانجا تغذیه کرد. ولی امروز، این گیاه منبع کسب و کار شده و محلی‌ها برای امرار معاش چاراس می‌فروشند.

 

 سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه!

کودکان ده لباس محلی به تن دارند و بر روی صخره شیب‌داری بازی می‌کنند.

خانواده‌ها فرزندان زیادی دارند و برخی از آنها را برادر و خواهرهای بزرگ نگهداری می‌کنند.


جوامع هیمالیا به خود مباهات می‌کنند و بسیار تودار هستند. کارگران سخت‌کوش در شرایط سختی زندگی می‌کنند و شغل دیگری جز این نخواهند یافت. بسیاری از کشاورزان هیچ وقت کشت غیرقانونی نکرده‌اند. کشت، تولید، استفاده و شرایط محیطی، همه و همه به عرفان و دین گره خورده است.

 

سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه!

دختری محلی به قلۀ کوه چشم دوخته، نگران از اینکه برف سنگین برق ده را قطع کرده است.


به موازات بسیاری از کشورها، با امضای معاهده واحده سازمان ملل علیه موارد مخدر در سال ۱۶۹۱، هند نیز به صف مبارزه جهانی علیه مواد مخدر پیوست. ولی همه پذیرای ممنوعیت کامابیس نبودند و این ماده بخشی از مراسم و جشن‌های مذهبی باقی ماند.

 

سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه!

وازندگان در عروسی زوجی جوان در میدان شهر می‌نوازند.

مهمانی‌ها و جشن‌ها مانند دورهمی‌های خانوادگی است، همراه با موسقی، غذا و رقص.


به گفتۀ رومش باتاچاریج، عضو پیشین کمیتۀ موارد مخدر هند: «نزدیک به ۴۰۰ منطقه در میان ۶۰۰ منطقۀ هند شاهدانه می‌دهد. حالا وقتش است که دولت هند خود را از یوغ بردگی سیاست‌های سازمان ملل بیرون بکشد: از سال ۱۹۸۵، کشت و استفاده از کانابیس سیر صعودی داشته و ممنوعیت قانونی هیچ فایده‌ای نداشته است.»

 

سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه!

کشاورز در میان مزرعۀ کانابیس


تام بیکمناز عضو مؤسسۀ کارشناسی فراملیتی آلمان می‌گوید: «تعهد به حذف کانابیس با وجود استفادۀ سنتی گسترده در کشور مثالی است از وضعیت استعمارگرانه معاهده سازمان ملل. این معاهده امروز به هیچ‌وجه رای نخواهد آورد.»

[ad_2]
لینک منبع
بازنشر: مفیدستان

عبارات مرتبط


11 ا کتبر 2016 ... سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه! فقط با پای پیاده میتوان به این دهکده در ارتفاع ۲۷۰۰ متری کوه رسید. اهالی ده میگویند دروان خوبی را ...11 ا کتبر 2016 ... جهانگردی, کشت شاهدانه, گانجا, دامنه هیمالیا راز کشتی غرق شده تاریخی در بندر بوشهرفقط با پای پیاده می توان به این دهکده در ارتفاع ۲۷۰۰ متری کوه ...1 روز پیش ... سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه! فقط با پای پیاده میتوان به این دهکده در ارتفاع ۲۷۰۰ متری کوه رسید.11 ا کتبر 2016 ... تکرا محمدرضا زاده: هیمالیای دهکدههای با گراس روزگار دهکدۀ ما یکی آنهاست. با پیاده به دهکده ارتفاع متری رسید. ده دروان را سر چون فقط بار قطع آمده و ...11 ا کتبر 2016 ... وب سایت تکرا - محمدرضا لر زاده: در هیمالیای هند، دهکده های کوچک با کاشت گراس (شاهدانه) روزگار می گذرانند. دهکدۀ گزارش ما هم یکی از آنهاست. فقط با ...فقط با پای پیاده میتوان به این دهکده در ارتفاع ۲۷۰۰ متری کوه رسید.سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه! | … سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه! | … فقط با پای پیاده میتوان به این دهکده در ارتفاع ۲۷۰۰ متری کوه ...10 ا کتبر 2016 ... سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه! | … مردان مقدس سادو-هندو که برای مراقبه به هیمالیا میرفتند از اولین کسانی بودند که دست به .سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه! سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه! فقط با پای پیاده میتوان به این دهکده در ارتفاع ۲۷۰۰ متری کوه رسید.اهالی ده میگویند دروان خوبی را پشت سر میگذرانند چون پلیس فقط دو بار برای قطع گیاهان آمده است و تنها موفق به نابودی قطرهای از دریا شده است! گانجا به صورت طبیعی ...


کلماتی برای این موضوع

سفری به گانجا در دامنه هیمالیا مأمن کشت شاهدانهلینک منبع :سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه!

سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه! - برترین ها www.bartarinha.ir/.../سفری-به-گانجا-در-دامنه-هیمالیا-مأمن-کشت-شاهدانه‏ - ذخیره شده 11 ا کتبر 2016 ... سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه! فقط با پای پیاده می‌توان به این دهکده در ارتفاع ۲۷۰۰ متری کوه رسید. اهالی ده می‌گویند دروان خوبی را ... سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه! - بانک اطلاعات عمومی www.hamgorooh.com/سفری-به-گانجا-در-دامنه-هیمالیا-مأمن-کشت-شاهدانه/‏ - ذخیره شده سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه! فقط با پای پیاده می توان به این دهکده در ارتفاع ۲۷۰۰ متری کوه رسید. اهالی ده می گویند دروان خوبی را پشت سر می ... سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه! - 24Khabar.com www.24khabar.com/.../سفری-به-گانجا-در-دامنه-هیمالیا-مأمن-کشت-شاهدانه/‏ - ذخیره شده 7 آوریل 2017 ... سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه! محمدرضا لر زاده: در هیمالیای هند، دهکده‌های کوچک با کاشت گراس (شاهدانه) روزگار می‌گذرانند. دهکدۀ گزارش ... سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه! (12 عکس) - سرزه www.serze.com/سفری-گانجا-دامنه-هیمالیا-مأمن-2160924/‏ - ذخیره شده 1 نوامبر 2016 ... سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه! فقط با پای پیاده می‌توان به این دهکده در ارتفاع ۲۷۰۰ متری کوه رسید. سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه! durnama.com/tourism/2888768.html‏ فقط با پای پیاده می‌توان به این دهکده در ارتفاع ۲۷۰۰ متری کوه رسید. سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه! - برترین ها | خبر فارسی khabarfarsi.com/u/26429176‏ 11 ا کتبر 2016 ... سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه! وب سایت تکرا - محمدرضا لر زاده: در هیمالیای هند، دهکده های کوچک با کاشت گراس (شاهدانه) روزگار می ... هرلحظه، سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه! - اخبار ایران harlahze.com/.../سفری-به-گانجا-در-دامنه-هیمالیا-مأمن-کشت-شاهدانه‏ - ذخیره شده سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه! ... واکنش زنگنه به تهدید هندی‌ها · موج سرماخوردگی‌ها ما را نگران کرده است/ حسینی: بازی خوبی به نمایش خواهیم گذاشت ... سفری گانجا دامنه هیمالیا مأمن کشت شاهدانه - محبوب ها mahboobha.ir/tag/سفری-گانجا-دامنه-هیمالیا-مأمن-کشت-شاهدانه‏ - ذخیره شده 29 مه 2017 ... سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه!... فقط با پای پیاده می‌توان به این دهکده در ارتفاع ۲۷۰۰ متری کوه رسید. اهالی ده می‌گویند دروان خوبی را ... سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه! - جویا jooya.net/.../سفری-به-گانجا-در-دامنه-هیمالیا-مأمن-کشت-شاهدانه-2092289‏ فقط با پای پیاده می‌توان به این دهکده در ارتفاع ۲۷۰۰ متری کوه رسید. اهالی ده می‌گویند دروان خوبی را پشت سر می‌گذرانند چون پلیس فقط دو بار برای قطع گیاهان آمده است ... برنامه ریزی|تور لحظه آخری|MADARIM.TRAVEL https://blog.madarim.travel/tag/برنامه-ریزی/‏ بلاگ گردشگری :سفری به گانجا در دامنه هیمالیا: مأمن کشت شاهدانه! ... بلاگ گردشگری :اپلیکیشن جدید گوگل برای مدیریت و زمانبندی سفر ...